Dinar iz 1944.

Zanimljivo je kako jedan mali grafički detalj na novcu može ispričati cijelu priču iz historije Balkana, tačnije bivše nam države Jugoslavije. Naidjem slučajno na fotografiju novčanice od jednog dinara iz 1944. godine i posmatrajući je tako primijetim da na reversu, na onom grbu Jugoslavije ima samo pet buktinja što se stapaju u jedan zajednički plamen. Pet buktinja za pet naroda. A smjela bih se kladiti da je na onom grbu o kojem smo učili u osnovnoj školi oduvijek bilo šest. Onda krenem malo guglati i stvarno istina. Među buktinjama koje su označavale narode u bivšoj Jugoslaviji, na prvobitnom grbu Jugoslavije(tada još DFJ) nedostaje jedna buktinja i jedan narod – Bošnjaci. Tek nakon skoro dvije decenije, 1963. godine pojavila se šesta, kada su buktinje već predstavljale ono čega se i ja sjećam iz osnovne škole- šest republika koje su činile Jugoslaviju. I baš mi nešto krivo što nam nastavnica historije nije to nikad pomenula. Tačno sam se mogla obrukati zbog nepoznavanja vlastite historije da nisam slučajno naišla na ovu fotografiju dinara.

image 2026 05 16 102640983

rikica
"Oči su slijepe. Treba tražiti srcem."

8 komentara

Komentariši