Sjećam se još iz osnovne škole jedne posve simpatične i originalne pjesničke tvorevine -Ašiklijski elif ba, nastale u razdoblju alhamijado književnosti kod nas, a o čijem se autoru samo zna da je bio iz Travnika i da se zvao Fejzo Softa.
Ovo drugo – softa, označavalo je učenika medrese, kako su se nekada nazivali polaznici tih škola, u vrijeme kada je Travnik bio pravi kulturni centar sa čak tri medrese.
A naš Fejzo, zaljubljen do ušiju u svoju Fatu, odlučio je da ljubav izrazi na originalan, ali i koristan način- učio ju je arapskoj abecedi. Tako, na vrlo dovitljiv način, Fejzo Softa uz svaki arapski harf (slovo) upućuje ljubljenoj djevojci po jednu ljubavnu poruku, i to kroz oblik samog harfa.
I tako nastaju stihovi koji su istovremeno i lekcija i ljubav. Ovo su neki od njih:
“Ašiklijski elif ba”
Elif (ا)
Elif eldi, nijjet geldi
primakni se, dušo, meni
da ja kažem elif tebi:
Ti si tanka elif motka,
tu je osnov, tu je potka.
Be (ب)
Be je mjesec, pod njim nokta:
ti si mjesec, ja sam nokta.
Mjesec nokta obasjava
nokta mjesec zagrijava.
Ovo dvoje be je tvoje.
Ha (ح)
Ha-hasta sam kad te vidim,
a budalim kad ne vidim.
Ukaži se, da te vidim!
Softi malu steću hiti-
ha će odmah tvoje biti.
Sin (س)
Sin su Softi zlatne grablje,
zgrabiće te od matere
i strpati u teftere,
na dušeke devetere.
Šin (ش)
Šin-šećerna šeće moja,
što će tebi kna i boja,
kad svak znade da si moja?
Šinom će te ograditi,
zvijezdama zakititi,
đul-bašču ti zasaditi.
Kaf (ق)
Kaf je kao naše fe,
na glavi mu oka dva,
slatko gleda lice tvoje,
al milije Softa-ja!
Lamelif (لا)
Lamelif je makazica
koja majci zlato reže,
a o vratu Softi veže;
neka Softa muku muči,
nek lamelif ćerku uči.
*nokta- tačka
Nešto razmišljam mogla bi se pokoja dokonija današnja omladina ugledati donekle na Fejzu Softu pa umjesto beskrajnog skrolanja i dopisivanja od tri slova, jedno drugo naučiti nečemu što će ostati i kad se telefon isprazni. Na primjer neki strani jezik, ili da pišu bez skraćenica, pa vježbaju jasne rečenice i izražavanje…
Originalno, korisno, a još iz ljubavi nastalo, kao što je originalan bio i naš Fejzo Softa.
Kako zanimljivo ašikovanje.
I zlata vrijedan savjet. Vjerujem da u današnje vrijeme među omladinom nema puno ovakvog tipa osvajanja srca, a možda i griješim. Za ovakvo nešto treba samo umjetnička zaljubljena duša i dobra volja.
Danas je mnogo lakše poslati emotikon nego smisliti stih, ali baš zato ovakve priče iz prošlosti imaju posebnu čar. Treba nam definitivno više te dobre volje i mašte, a manje skrolanja. Hvala ti što čitaš i ostavljaš tako divne komentare! ❤️
Nema na čemu, lijepa je tema stvarno.
Ma ja lično i nisam neki ljubitelj poezije ali jesam ljubitelj romantike. A ovi stihovi su posebni jer su povezani sa arapskim slovima. Volim višeznačnost.
E ovo je bila jedna od prilika za to🥰
Mora da je bio značajno zaljubljen. Mada ima nas koji smo zaljubljeni u svijet, ništa nam nije teško i sve nam je igra.
Garant jeste. Inače ne bi bio ovako inspirisan.
Da znaš da nam je sve igra!